Warto wiedzieć
Prawo autorskie
1. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych reguluje zasady legalnego korzystania z utworów oraz konsekwencje naruszenia praw autorskich.
2. Zgodnie ze wskazaną ustawą korzystanie z utworów objętych ochroną prawa autorskiego może nastąpić tylko po zawarciu umowy z twórcą lub jego następcą prawnym (np. reprezentującą go OZZ). Odstępstwo od tej zasady może mieć miejsce tylko, gdy istnieje jakiś szczególny przepis ustawy zezwalający na bezumowne korzystanie z utworu (np. w ramach prawa cytatu).
3. Wszelkie przejawy korzystania z utworów, jak: ich utrwalenie, zwielokrotnienie (kopiowanie, drukowanie, digitalizowanie, umieszczanie w chmurze), wykonywanie, publiczne wystawienie, odtworzenie, wyświetlenie, nadanie, itp. wymagają zgody twórcy lub jego następcy prawnego oraz są dla niego źródłem wynagrodzenia. Nie ma tu znaczenia technika utrwalenia lub zwielokrotnienia (pismo ręczne, druk, fotografia, rejestracja audiowizualna, kopia cyfrowa lub analogowa). Nie ma znaczenia rodzaj nośnika, na jakim następuje utrwalenie lub zwielokrotnienie (papier, taśma, płyta laserowa, pendrive, twardy dysk, chmura). Zwielokrotnione kopie dzieła mogą mieć formę analogową lub zdigitalizowaną, nie muszą istnieć w postaci fizycznych egzemplarzy, mogą przybrać formę kopii cyfrowych na twardym dysku komputera (serwera) lub w jego pamięci ram.
4. Korzystanie z utworów bez umowy z uprawnionym powoduje odpowiedzialność odszkodowawczą (finansową) oraz odpowiedzialność karną.
5. W pewnych wąsko zakreślonych sytuacjach ustawa zezwala na bezumowne korzystanie z utworów. Może mieć to miejsce w drodze wyjątku, tylko w wyraźnie opisanych w przepisach sytuacjach, takich jak np:
prywatny użytek osobisty do celów niezarobkowych i niezwiązanych z działalnością zawodową,
prawo cytatu,
wykorzystywanie utworów w działalności dydaktycznej lub naukowej przez szkoły lub uczelnie wyższe.
Autorzy: Grzegorz Tylec, Andrzej Drzewiecki
„Prawo autorskie. Interaktywny kurs” to przystępne opracowanie poświęcone podstawowym zagadnieniom objętych regulacją ustawy o prawie autorskim i ...
Prawo autorskie to zbiór przepisów, które mają chronić dzieła stworzone przez naukowców, pisarzy i artystów. Chodzi przede wszystkim o to, że nikt poza twórcą nie może w dzieło ...
Akty prawne
- Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r
- Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 maja 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia kategorii urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów oraz opłat od tych urządzeń i nośników z tytułu ich sprzedaży przez producentów i importerów – stawki opłat obowiązujące od 1 lipca 2011 r.
- Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 2 czerwca 2003 r. w sprawie określenia kategorii urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów oraz opłat od tych urządzeń i nośników z tytułu ich sprzedaży przez producentów i importerów – stawki opłat obowiązujące do 30 czerwca 2011 r.
- Rozporządzenie Ministra Kultury w sprawie opłat uiszczanych przez posiadaczy urządzeń reprograficznych (punkty ksero) z dnia 27 czerwca 2003 r.
- Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi z dnia 15 czerwca 2018 r.