Aktualności PL

Program stypendialny dla doktorantów

Z radością ogłaszamy uruchomienie kolejnej edycji programu stypendialnego dla uczestników szkół doktorskich, realizowanego w ramach Funduszu Wsparcia Twórców. Program ten został stworzony z myślą o wspieraniu doktorantów wyróżniających się osiągnięciami naukowymi i technicznymi.

Celem stypendiów jest zapewnienie wsparcia finansowego, które umożliwi doktorantom pełne skupienie się na rozwoju naukowym.

Zainteresowanych udziałem w programie serdecznie zapraszamy do zapoznania z zasadami przyznawania stypendiów, kryteriami oceny oraz do pobrania wniosków:

Termin składania wniosków: 30.06.2025 r.

Informacje dotyczące stypendiów:

tel.: (+48) (41) 341 54 39

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nie czekaj – aplikuj już dziś!

To wyjątkowa szansa na wsparcie w dążeniu do naukowej doskonałości.

Życzymy powodzenia wszystkim kandydatom!

Profesor Mieczysław Poniewski uhonorowany Nagrodą Miasta Kielce

Profesor Mieczysław Poniewski - naukowiec, inżynier i społecznik, został uhonorowany Nagrodą Miasta Kielce. Wyróżnienie to jest wyrazem uznania dla jego wieloletnich działań na rzecz ochrony praw twórców naukowych oraz rozwoju środowiska akademickiego w Polsce.

Trzy dekady wsparcia dla twórców naukowych

Profesor Poniewski pochodzi z Kielc i to właśnie tutaj, 30 lat temu, wspólnie z Komitetem Założycielskim podjął inicjatywę mającą na celu ochronę praw twórców naukowych. Efektem tych działań było powstanie Stowarzyszenia KOPIPOL – organizacji, która od trzech dekad odgrywa kluczową rolę w promowaniu i wspieraniu autorów dzieł naukowych. Od samego początku to właśnie Profesor Poniewski stoi na czele tej instytucji, nadając jej kierunek i dbając o interesy środowiska akademickiego.

Nagroda dla Profesora – wyróżnienie dla całego środowiska

Nagroda Miasta Kielce, przyznana Profesorowi Poniewskiemu, to nie tylko wyraz uznania dla jego pracy, ale również docenienie całego środowiska naukowego, które Stowarzyszenie KOPIPOL od lat reprezentuje. 

– To wyjątkowe wyróżnienie, które pokazuje, jak istotna jest ochrona praw twórców naukowych. To nagroda nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich, którzy wierzą, że można kopiować z klasą, szanując jednocześnie prawa autorów – powiedział Profesor Poniewski.

Profesor Mieczysław Poniewski to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej nauki. Jego działalność pokazuje, że ochrona praw autorskich w nauce jest nie tylko możliwa, ale i niezbędna dla rozwoju akademickiego dorobku.

Wśród nagrodzonych znalazły się również wybitne postacie z obszaru m.in nauki, kultury, medycyny.

Lista poszukiwanych uprawnionych

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 40 ustawy o zbiorowym zarządzaniu Stowarzyszenie KOPIPOL publikuje informację na temat twórców utworów naukowych i technicznych, którzy dotychczas nie zostali odnalezieni, tzn. nie podjęli kwot służących im na podstawie art. 20 i 201 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych za rok 2023.

Z listą poszukiwanych uprawnionych, możecie Państwo zapoznać się tutaj.

Niezależnie od tego serdecznie zapraszamy wszystkich twórców utworów dzieł naukowych i technicznych do korzystania z wyszukiwarki uprawnionych autorów, za pomocą której możecie Państwo sprawdzić uprawnienie twórcy do wynagrodzenia w ramach repartycji indywidualnej oraz wygenerować i uzupełnić komputerowo wszystkie dokumenty niezbędne do odebrania należnych Państwu środków. Z wyszukiwarki możecie Państwo skorzystać tutaj.

UWAGA. Lista poszukiwanych autorów nie obejmuje twórców, którzy odebrali już naliczone im wynagrodzenie. Jeżeli autor odebrał już należne mu środki jego nazwisko nie znajdzie się na liście poszukiwanych autorów jak również nie będzie prezentowane w wynikach wyszukiwania wskazywanych przez wyszukiwarkę uprawnionych autorów.

Wdrożenie repartycji indywidualnej za 2023 rok

Uprzejmie informujemy, że Stowarzyszenie KOPIPOL przystąpiło do repartycji środków zainkasowanych w 2023 roku tytułem opłat, o których mowa w art. 20 oraz 20¹ ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Łączna kwota przeznaczona do repartycji indywidualnej za rok 2023 wynosi 8 556 205,58 zł . Środki te zostały naliczone i zapisane na kontach 7 076  twórców.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi repartycji indywidualnej za 2023 rok.

Informujemy, że Stowarzyszenie KOPIPOL kontynuuje repartycję środków zainkasowanych za lata 2017 – 2022.

Swoje uprawnienie do otrzymania należnych wynagrodzeń oraz niezbędne dokumenty można pobrać, korzystając z wyszukiwarki uprawnionych autorów.

Czekamy na Państwa dokumenty.

Komisja Prawa Autorskiego została powołana

dr hab. Adrian Niewęgłowski, prof. UMCS, członek Stowarzyszenia KOPIPOL dołączył do zaszczytnego grona arbitrów Komisji Prawa Autorskiego. Uroczyste wręczenie aktów powołania oraz pierwsze posiedzenie komisji odbyło się dzisiaj w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Komisja Prawa Autorskiego składa się z dwudziestu arbitrów, czyli osób posiadających odpowiednią wiedzę oraz niezbędne doświadczenie zawodowe z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych. Spośród nich wybierane są zespoły, które pełnią funkcje mediacyjne, koncyliacyjne, a także orzecznicze. W ten sposób komisja staje się alternatywą drogi sądowej w rozstrzyganiu sporów dotyczących praw autorskich i pokrewnych.

To bardzo ważne wyróżnienie, które daje naszemu Stowarzyszeniu realny głos w kwestii kształtowania prawa autorskiego w Polsce.

Image

Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL

ul. Warszawska 21 lok. 31, 25-512 Kielce
Tel.: +48 (41) 341 54 39
Fax: +48 (41) 341 54 47
E-mail: kopipol@kopipol.org.pl